تبلیغات
آموزش خط شکسته نستعلیق - یاد درخت سبز
 
آموزش خط شکسته نستعلیق
***** کلاس خوشنویسی مدرس انجمن خوشنویسان ایران *****
                                                        
درباره وبلاگ

مدرس انجمن خوشنویسان
آموزش مجازی خوشنویسی
مقدماتی ، متوسط،خوش
عالی ،ممتاز، فوق ممتاز
کلاس خط نستعلیق و شکسته
نقاشیخط و طراحی فونت


مدیر وبلاگ : علی اشرفی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شنبه 25 مهر 1394 :: نویسنده : علی اشرفی

یاد درخت سبز

چندی است شاهد حمایت انجمن خوشنویسان شهرری از ساخت مستندهایی هستیم و پیرو این مهم بر آن شدیم تا پای صحبت سازندگان یکی از این مجموعه‌ها بنشینیم؛ استاد محمود فرجی و امید داوری:


مصاحبه با تهیه کننده اثر ـ استاد محمود فرجی:

یاد درخت‌های سبز، صدایی باقی مانده از سکوت بود یا یک ضرورت هنری؟

تعبیر زیبایی است. بله؛ صدایی باقیمانده از سکوت ...

در مقام تهیه کنندگی، پس از اتمام کار به آنچه که مدنظرتان بود رسیدید؟

دکتر اکبری از نخبگان علمی و فرهنگی شهرری و مشاور فرهنگی انجمن خوشنویسان شهرری، در سالهای اخیر سهم به سزایی در برنامه های فرهنگی چون همایش رمضان، تجلیل از بانوان خوشنویس، بنای یادبود عمادالکتاب و بخصوص ساختمان انجمن داشتند و شورای انجمن بر خود فرض دانست تا قدم کوچکی در نکوداشت ایشان بردارد؛ که ساخت مستند را دستور کار خود قرار داد و هنرمند گرامی جناب امید داوری که سوابق درخشانی در کارنامه خود دارند، نویسندگی و کارگردانی این مهم را عهده دار شدند و با توجه به ضیق وقت اثر موفقی را ارائه نمودند.

نحوه استقبال و بازخورد مخاطبان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

رضایت خانواده دکتر اکبری برای انجمن از اهمیت بالایی برخوردار بود و خوشبختانه این مهم حاصل شد و بارها این موضوع را اعلام نمودند. و با توجه به توزیع DVD مستند در مراسم سالروز ارتحال دکتر اکبری، بازخورد بسیار خوبی را شاهد بودیم.

آیا آرزوی مشترکی برای دو عرصه خوشنویسی و فیلم سازی دارید؟

با توجه به نیاز شدید مستندسازی در حیطه خوشنویسی(متاسفانه مورد اغفال واقع شده) که می‌تواند حضوری ملی و بین المللی داشته باشد؛ چنانچه توفیق یارمان شود می‌توانیم نسبت به ساخت و نشر مستندهایی با محتوای خوشنویسی حرکتی را آغاز و رسالت خود را در خصوص آموزش و ترویج این هنر پاک انجام دهیم. از جمله اهداف آینده این مجموعه ساخت مستندهای "کتیبه های ری باستان"، "خوشنویسان آرمیده در ری"، "عمادالکتاب"، "میرزا غلامرضا اصفهانی"، "انجمن خوشنویسان ری، از آغاز تا کنون" و ... می‌باشد.

با تشكر از شما ، برایتان آرزوی موفقیت دارم


 

مصاحبه با کارگردان اثر ـ امید داوری:

انگیزه‌های ساخت مستند یاد درخت سبز از كجا آغاز شد؟

استاد فرجی مدیریت انجمن خوشنویسان شهرری ، بعد از فوت دكتر قاسم اكبری ، تصمیم گرفته بودند كه مستندی در ارتباط با ایشان ساخته شود  ویكسال به طول انجامید تا مقدمات تهیه فیلم فراهم شود، وقتی با بنده در این خصوص صحبت شد، استقبال كردم، چون دكتر اكبری معلم تاریخ سال سوم دبیرستان من بود و از جمله بهترین و محبوبترین معلمان مدرسه ما بود. موقع نوشتن طرح مستند، یادِ شعری از مسعود كیمیایی با عنوان "یادِ درخت‌های سبز" افتادم كه می‌گوید : " چاره‌ای نیست ، صدای تو در من مانده است ..." بله او معلمی بود كه صدایش در من مانده بود و من عنوان فیلم را با اجازه تهیه كننده و موافقت ضمنی خانواده دكتر، یاد درخت سبز گذاردم و خوشبختانه استاد فرجی به من در مراحل مختلف تولید و تدوین اختیار كامل دادند.

چگونه به این ساختار رسیدید؟

وقتی تولید قطعی شد، با استاد فرجی به دیدار خانواده آن مرحوم رفتیم واز آنها خواستیم تا درباره ایشان، مطالبی بنویسند و منابعی را دراختیارما قرار دهند. بعد از اینكه این اتفاق افتاد،  من با دل نوشته‌هایی از خانم پَرنا اكبری(فرزند دوم دكتر)، روبرو شدم كه به نظرم بسیار خوب و روان بود؛ بنابراین در بخش مهمی از ساختار فیلم ـ درقالب گفتار متن ـ از همان مطالب استفاده كردیم؛ برای اینكه كار منحصر به مصاحبه نباشد در حد بودجه‌ای كه داشتیم دست به دراماتیزه كردن موقعیتها زدیم. این فیلم، یك مستند‌ـ‌داستانیست و ماجرای فیلم از این قرار است كه "در سالِ گذشته، قرار بوده، مراسم عروسی دختر دكتر(فرزند اول) برگزار شود كه متأسفانه دكتر فوت می‌كند، حالا بعد از گذشت یكسال قرار است مراسم سالگرد پدر برگزار و مدتی بعد از آن مراسم جشن عروسی انجام شود. اما ذهنِ دختر را رفتنِ پدر مشغول كرده است و تصمیم می‌گیرد به بهانه بردن كارت عروسی خود، برای دوستان و همكاران پدر، تحقیقی راجع به او انجام دهد و بعد از مراسم سالگرد،  مقدمه‌ای بر مجموعه آثار وی كه استاد تاریخ و صاحب تألیفات متعدد است بنویسد و به چاپ برساند، او نهایتاً بعد از گفت و گو با اشخاص مختلف یك تجربه حسی راجع به پدر را پشت سر می‌گذارد". روند كار را در قالب یك طرح چند صفحه‌ای به خانواده اكبری ارایه كردیم و بعد از تأیید متن، قبول كردند كه همكاری كنند و دختر بزرگِ دكتر، خانم پریسا اكبری، به عنوان شخصیت اصلی جلوی دوربین آمدند.

مصاحبه‌ها را برچه مبنایی تصویر برداری كردید؟

استاد فرجی در مقام تهیه كننده شناخت كاملی از مصاحبه شونده‌ها داشتند، آنقدر فرصت كم بود كه برای من در مقام كارگردان مجال گفت‌وگوی پیش از مصاحبه با آنها نبود، سالگرد دكتر اكبری نزدیك بود و باید فیلم را می‌رساندیم. برخی معتقدند كه تعدادِ زیاد مصاحبه‌ها در توازن با موقعیت مستند ـ داستانی فیلم نیست؛ البته من سعی كردم با روایت‌ها و اشعاری كه گوینده مرد ـ كاوه منادی ـ  در میانه‌های مصاحبه‌ها بیان می‌كند تنوع لازم را ایجاد كنم. هدف ما از ساخت این فیلم همانطور كه از عنوان فیلم پیداست، ذكر خیریست از وجوه انسانیِ مرد بزرگی به نام دكتر قاسم اكبری كه حق بزرگی به گردن تك تك ما و انجمن خوشنویسان شهرری دارد و من به عنوان یك عضو كوچك از انجمن خوشنویسان شهرری سهم اندك خود را ایفا كردم، برخی گمان می‌كنند این طور فیلم‌ها كه درباره شخصیت‌هایی مثل دكتر اكبری است، فقط یكبار ساخته می‌شود ودیگر تمام!  به نظرم اصلا اینطور نیست؛ هركس به اندازه بضاعت و وسع خود عمل می‌كند و چنانچه دیگران بیایند و فیلم‌های بهتری بسازند باعث خوشحالیست.

كار با استاد فرجی ، به عنوان  تهیه كننده چه طور بود ؟

بسیار عالی و در نهایت آرامش و انعطاف كامل. اینكه انجمن خوشنویسان شهرری متولی ساخت فیلم مستند می‌شود و تا كنون چند بار اینكار را انجام داده است اتفاق مباركیست اما بی‌تعارف باعث و بانی تمام این حركتهای مثبت استاد محمود فرجی است و اگر سلامت نگاه ایشان نبود این گونه كارهای طاقت فرسا، هرگز انجام نمی‌شد.

بازخوردهای مخاطبان در ارتباط با فیلم چگونه بود ؟

همانطور كه می‌دانید این فیلم در مراسم سالگرد دكتر اكبری، بین مردم توزیع شد و تا جایی كه من اطلاع دارم راضی كننده بوده، البته برخی، نقدهایی، راجع به فیلم دارند كه طبیعی است و برای كارگزاران فیلم سازنده خواهد بود، به هرجهت این فیلم هدیه‌ایست به خانواده اكبری، كه خدا را شكر آنها هم تاحدود زیادی رضایت دارند.

اگر قرار باشد دوباره فیلم را بسازید چه چیزی را اضافه و چه چیزی راحذف خواهیدكرد؟

اجازه بدهید اینطور پاسخ بدهم كه من با توجه به توان مالی پروژه، یك فیلمنامه مستند، برای تولید نوشتم و همان را اجرا كردم و در مرحله اجرا تا جایی كه توان داشتم بیش از آنچه در فیلمنامه بود تصویر برداری كردم.  هنگام تدوین هم هر چیزی كه لازم بود را به كار گرفتم تا فیلم به كیفیت لازم برسد. من فیلمسازی هستم كه حرفه‌ام اینست و قاعدتا خودم را باید با شرایط مختلف وفق دهم تا بتوانم ادامه بدهم. از استاد فرجی تشكر می‌كنم كه موجب شدند این فیلم توسط من ساخته بشود.

با تشكر از شما ، برایتان آرزوی موفقیت دارم

مصاحبه و تنظیم از: سعیددهقانی، مهر 94

 با تشکر از استاد محمود فرجی

هنرمند محترم جناب آقای امید داوری

هنرمند محترم جناب آقای سعید دهقانی

نقل از سایت انجمن خوشنویسان شهرری

نوع مطلب :
برچسب ها : یاد درخت سبز، استاد محمود فرجی، امید داوری، سعید دهقانی، دکتر اکبری، دكتر قاسم اكبری،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:48 ب.ظ

I'll right away take hold of your rss as I can not in finding your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you've any? Please allow me know so that I may just subscribe. Thanks.
شنبه 30 اردیبهشت 1396 12:23 ق.ظ
It's in fact very difficult in this active life to listen news on Television, so I simply use web
for that purpose, and take the hottest news.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 09:46 ق.ظ
Stunning story there. What happened after?
Good luck!
پنجشنبه 31 فروردین 1396 11:33 ق.ظ
I absolutely love your site.. Excellent colors & theme.
Did you develop this website yourself? Please reply back as I'm looking to
create my very own blog and want to learn where you got this from
or exactly what the theme is named. Appreciate it!
یکشنبه 4 بهمن 1394 06:40 ب.ظ

کسب درآمد ماهانه بالای 1 میلیون تومان
100 درصد تضمینی

توجه : پس از وارد شدن به لینک ها 15 ثانیه صبر کنید و سپس روی دکمه ی
سبز رنگ "رد کردن تبلیغ" کلیک کنید.

لینک آموزش برای آقایان:

http://bit.do/toopfile14

لینک آموزش برای خانم ها:

http://bit.do/toopfile13
پنجشنبه 30 مهر 1394 09:46 ق.ظ
با ثبت وبلاگ خود در بزرگترین بانک وبلاگ های ایرانی بازدید خود را چندین برابر کنید..
یکشنبه 26 مهر 1394 04:43 ب.ظ
ما الگوریتم جدید گوگل را کشف کردیم
.
.
.
لاین بلاگ اولین سیستم وبلاگ دهی رایگان و سازگار با الگوریتم جدید گوگل می باشد
تمام وبلاگ های ایجاد شده در لاین بلاگ در خطوط اول گوگل هستند
شما هم یک وبلاگ پربازدید داشته باشید
با ساخت وبلاگ در لاین بلاگ مطالب شما در صفحات اول گوگل خواهد بود
فقط یک بار امتحان کنید
ما وبلاگ شما را رایگان سئو می کنیم

http://lineblog.ir/
شنبه 25 مهر 1394 12:11 ب.ظ
سلام مهربون مطالب وبلاگت خیلی دوست داشتم ولی متاسفانه مطالب خوشگلت تو وبلاگ های دیگر هم دیدم اگه می خوای کسی نتونه از مطالبت کپی کنه به وب سایت من سر بزن که کنترل فضای وبلاگت از این به بعد در اختیار خودته
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر